Jak získat z turnaje maximum

Jste zadavatel. Spustili jste svůj první turnaj v Design Turnaji. Každý druhý den se přihlašujete a koukáte na nové návrhy. Přibývá jich málo a většina není to pravé ořechové. Vaše nálada klesá. Co s tím? Poradíme vám pár tipů, jak získat ze svého turnaje maximum.

Toto je titulek článku o grafice na dva - Blog Title 48px

Gra-fi-ci do-to-ho!

Je známo, že dobré povzbuzování může zvrátit prohru nebo výrazně vylepšit výkon. Platí to ve sportu, při výchově dětí, ale i v Design Turnaji.

V zadání turnaje je vyplněno plno informací, z kterých grafik necítí, že tu jste, jste připraven zodpovídat jeho dotazy a těšíte se na jeho návrh. Hned jak vyplníte zadání, proto pozvěte do svého turnaje grafiky, jejichž styl se vám líbí. V záložce GRAFICI stačí vybrat konkrétního designéra a v jeho profilu stisknout tlačítko “Přizvat do turnaje” (neplatí pro variantu STANDARD).

Hned po spuštění turnaje je dobré pod zadání napsat zprávu všem grafiků ve smyslu: “Jsem připraven zodpovědět vaše dotazy nebo připomínky k zadání. Těším se na první návrhy a předem děkuji.” Jakmile grafici začnou přidávat první návrhy, je skvělé jim poděkovat a vyzvat i ostatní k aktivitě. Napište jim, že jste mimo kancelář, že budete až v pondělí, a že slibujete okomentovat všechny nahrané designy. Grafici budou rádi, že se jim hodláte věnovat. Vytváříte tak pouto důvěry a seriozního jednání.

Zde je příklad, jak je možné označit návrh palcem nahoru a ještě přidat grafikovi pochvalný komentář.

Komunikujte

Když grafik vloží návrh a dlouho se nic neděje, ztrácí naději, že jeho návrh může uspět. Pomozte každému grafikovi včas vědět, na čem je.

V seznamu nebo detailu návrhu můžete stisknout tlačítko palec nahoru - návrh se mi líbí, nebo palec dolů - děkuji, ale návrh mne nezaujal. Nebojte se dát palec dolů tam, kde jste zklamáni a klidně i napište grafikovi krátké odůvodnění, proč tomu tak je. Třeba má zrovna v záloze řešení, se kterým se nepochlubil, a které může být to pravé.

To samé platí o návrhu, který se vám líbí. Dejte palec nahoru, ale navíc ještě napište grafikovi do komentářů pod návrhem a pochvalte ho za dobrou práci. Navrhněte, jak návrh posunout dál nebo požádejte o variantu, abyste se mohli rozhodnout.

Pokud je některý návrh opravdu trefa do černého a je ještě dost času před koncem fáze vkládání prvních návrhů, napište to všem. Oznamte do komentářů pod návrhy všem grafikům, že jste zřejmě našli vítěze a poproste je, ať zanechají marného snažení. A zaškrtněte volbu zobrazit do zvýrazněného místa nad návrhy.

Když v komentářích pod seznamem návrhů zaškrtnete volbu "Umístit komentář také na zvýrazněné místo nad návrhy", sdělíte velmi výrazně tuto informaci všem grafikům, kteří na turnaj zavítají. Doporučujeme používat pro důležitá a motivační sdělení.

Všechno má svůj čas

Grafici pracují celou dobu bez nároku na odměnu, dokud neoznačíte jejich návrh jako vítězný. Prosíme berte toto v potaz při požadavcích na úpravy. Je plýtvání časem a invencí, pokud např. chcete po grafikovi, aby opravil diakritiku v návrhu v první fázi a pak ani jeho návrh nevyberete do finále. Není fér chtít po více graficích několik barevných variant a pak se rozhnodnout pro jinou od jiného grafika.

Doporučujeme se proto soustředit nejprve na koncept a chtít po graficích v první fázi jen grafické úpravy, které zásadně posunou dílo k vaší představě. Vyberte si několik řešení, která jsou dobrá, a se kterými chcete dále pracovat. Ty označte tlačítkem “Líbí se mi”.

Až ve finálové fázi požadujte barevné varianty, úpravy písma či odstranění drobných chyb. Tam mají grafici jistotu, že jejich návrh je opravdu blízko výhry a vyjdou vám raději vstříc. Každá úprava má zkrátka svůj čas.

Shrnutí

Dobře moderovat a vést turnaj je velmi důležité, ale není to žádná věda. Zásadní je chápat, že grafici musí pracovat efektivně a na více turnajích zároveň. Potřebují zpětnou vazbu a především šanci, že jejich práce nepřijde nazmar. Zde je shrnutí několika tipů, které vám pomohou vytěžit z turnaje maximum:

  1. Zvěte vybrané grafiky do svých turnajů.
  2. Dejte jim vědět, že jste tu - připraven pracovat spolu s nimi.
  3. Komunikujte, hodnoťte, povzbuzujte a kritizujte.
  4. Chtějte nejprve koncepční změny, detaily řešte až v závěru.
  5. Netahejte grafiky za nos. Dejte jim včas vědět, na čem jsou.

Uživatel Tým Design Turnaje
Tým Design Turnaje

Naši spolupracovníci vám přinášejí zajímavá témata z oblasti grafického designu a reklamy. Zapojili jsme zkušené redaktory, profesionální textaře i autory amatéry. Rádi publikujeme i váš názor. Napište nám na: kontakt@designturnaj.cz.