Krást se nevyplácí

Už při prvních turnajích se na Design Turnaji objevil problém kopírování nápadů jiných autorů. Je třeba, aby si grafici byli vědomi, že Design Turnaj je jednou věcí odlišný od ostatních soutěžních portálů: autor vítězného návhru postupuje klientovi licenci na své originální autorské dílo. Porušení autorského práva se pak nemusí vyplatit. Ani plagiátorovi, který shrábne odměnu, ale ani poctivému kolegovi - autorovi originálních děl.

Toto je titulek článku o grafice na dva - Blog Title 48px

Nasávání inspirace

Soutěžní grafické portály vyžadují po graficích adaptabilitu a flexibilitu. Proto je jasné, že potřebují velmi rychle ‘nasát’ potřebnou inspiraci. Notoricky známé jsou portály jako Logopond.com či placený Logolounge.com, kde můžete podle klíčového slova najít desítky a stovky velmi pěkných nápadů.

Nápad nechá vzniknout dalšímu nápadu. Je v pořádku, že si takto grafik rozšiřuje své obzory. Sledování, srovnávání a hodnocení návrhů ostatních je pro grafika ten správný surový materiál, který pak může přetavit ve svoji vlastní kreativitu a invenci.

Skutečný profesionál se totiž nespokojí s inspirací u cizího návrhu, ale přidá ke svému dílu vlastní myšlenku. Zkrátka něco navíc, něco co posunuje dílo do kategorie “originální a jedinečné”.


Slepé kopírování

Problém však nastane v momentě, kdy grafik bez skrupulí použije nápad jiného autora. Někdy se ani nenamáhá návrh výrazněji pozměnit a obě díla vedle sebe pak bijí do očí. Ti mazanější jsou natolik obratní, že si umějí ‘vypůjčit’ jen nápad a provedení zásadněji pozmění. Bohužel ani to není ta správná cesta. Skutečný profesionál se totiž nespokojí s inspirací u cizího návrhu, ale přidá ke svému dílu vlastní myšlenku. Zkrátka něco navíc, něco co posunuje dílo do kategorie “originální a jedinečné”.

Zločin a trest

Vítěz v Design Turnaji poskytuje klientovi licenci na užití díla, ve které deklaruje, že dílo je jeho původní. Všechny závazky tak bere na sebe. Co se ale může stát, když grafik poruší autorský zákon?

Stát se může mnoho tuze nepříjemných věcí. Klient může odstoupit od smlouvy a chtít vrácení honoráře. Může dokonce žalovat grafika v případě, že mu vznikne škoda. Bude např. muset změnit polep aut, vývěsní štít nebo webové stránky. Ještě větší problém může nastat, pokud klienta žaluje autor nebo vlastník zkopírovaného návrhu. Pokud se bude jednat o konkurenční firmu v oboru, může se spor vyhrotit.

Nechci být práskač!

Problém kopírování děl poškozuje všechny grafiky na portále Design Turnaj. Hlavně ty, kteří se snaží být originální, tvořiví a poctiví.


Proto vás prosíme, dejte nám vědět (tlačítko “Nahlášení porušení Podmínek”), pokud kdekoliv uvidíte návrh, který je podezřele podobný jinému soutěžnímu návrhu (ať už na našem portále nebo jinde). Tento nástroj neslouží k eliminaci soupeřů v turnaji, ale k udržení originality a úrovně soutěžních návrhů.

Nejde o práskačství. Porušování autorského práva je problém nás všech.


V případě, že je správce turnaje vyrozuměn o podezření na porušování Podmínek, vyzve autora, aby sám dílo stáhl. Pokud tak neučiní, můžeme návrh stáhnout nebo informovat klienta o podezření na porušení autorského práva (i zpětně v již ukončeném turnaji).

Správce turnajů však není soudce ani specialista na autorské právo. Zda-li se jedná o porušení autorského práva rozhoduje soud. Tam to však nikdo nechceme nechat dojít. Sporné kauzy chceme v budoucnu řešit ve spolupráci s PRO grafiky, kteří se neúčastní daného turnaje.

Prosíme vás, abyste dbali na originalitu vlastních děl a pomáhali nám ji udržet napříč naším portálem. Protože talent vítězí. Děkujeme!


Uživatel Tým Design Turnaje
Tým Design Turnaje

Naši spolupracovníci vám přinášejí zajímavá témata z oblasti grafického designu a reklamy. Zapojili jsme zkušené redaktory, profesionální textaře i autory amatéry. Rádi publikujeme i váš názor. Napište nám na: kontakt@designturnaj.cz.